Samsung 85DU7000 85 Inch Crystal UHD 4k Smart LED Tv
- Status: In Stock
- Brand: SAMSUNG
- Model: 85DU7000
- SKU: 85D70
Key Features
- Model: 85DU7000
- Resolution : 4K (3,840 x 2,160)
- Refresh Rate : 60Hz
- HDR 10+ Support
- Operating System : Tizen™ Smart TV
| Main Features | |
| Refresh rate | 60hz |
| Display Type | LED |
| Screen Size | 85" |
| Response Time | 3.5ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Processor | Crystal Processor 4K |
| Connectivity | |
| USB | 1 x USB-A |
| HDMI | 3 |
| Bluetooth | Yes (BT5.2) |
| Wi-Fi | Yes (Wi-Fi 5) |
| LAN | Yes |
| Audio | |
| Speaker System | Adaptive Sound |
| Audio Output | 20W |
| Power | |
| Power Supply | AC100-240V~ 50/60Hz |
| Power Consumption (Max) | 275w |
| Auto Power Off | Yes |
| Auto Power Saving | ECO Sensor |
| REMOTE | |
| Bluetooth | Yes-TM2140A |
| IR SENSOR | Yes |
| Physical Specification | |
| Dimension (L x W x H) | Package Size (WxHxD)
2075 x 1233 x 210 mm Set Size with Stand (WxHxD) 1901.2 x 1132.3 x 359 mm Set Size without Stand (WxHxD) 1901.2 x 1088.4 x 61.4 mm Stand (Basic) (WxD) 1415.3 x 359 mm Stand (Minimum) (WxD) 367.3 x 359 mm VESA Spec 600 x 400 mm |